A TIM Stúdió a járványügyi helyzetet felelősséggel kezelve, folyamatosan, jelenléti formában működik.
A TIM Stúdióban a 2021/2022-es évben előkészítő és haladó csoportok indulnak. Az ősszel induló kurzusainkra jelentkezni az ALÁBBI ŰRLAP kitöltésével lehetséges. A motivációs beszélgetés időpontját a jelentkezés után egyeztetjük.
A stúdióról általában
- A TIM Stúdió a hétköznapi színjátszás megszokott kereteihez képest eltérő órákat biztosít a színházi világ iránt érdeklődő fiatalok számára.
- A csoportos tréningeken célunk, hogy a stúdió tagjai a színművészeten keresztül nyitottabbá és befogadóbbá váljanak, miközben a világról való tapasztalataik is bővülnek.
- A foglalkozásokon résztvevő fiatalokkal való munka célja és lényege az, hogy a résztvevők jobban megismerjék önmagukat: felfedezzék lelkük mélységeit és előhívják annak rejtett érzelmeit, melyeket mind a színházi pályájuk folytatásában, mind a mindennapi életben hasznosítani tudnak.
- A stúdióban a folyamatos fejlődésre, cselekvésre, együttműködésre és részvételre építünk, a célokat a csoport tevékenysége a folyamat során határozza meg.
- A stúdióban való munka kiscsoportos foglalkozások keretében történik. A csoportok úgy kerülnek kialakításra, hogy ezeknek a kis közösségeknek a tagjai hasonló módon, szoros együttműködésben és egymásrautaltságban tudjanak fejlődni, egymás tanulását tudják támogatni. A csoport tagjai érdekes szituációk, élethelyzetek részeseivé válhatnak, mely során a saját korlátaik újragondolására, határaink újraértékelésére kényszerülnek, miközben magukból és egymásból is egyre többet ismernek meg. A csoporttal való találkozás, a közös munka segíti a csapatmunkában való fejlődést, a másikra való figyelés képességét, valamint segít nyitottabbá, őszintébbé és magabiztosabbá válni.
- A stúdió tagjainak lehetőséget biztosítunk a TIM Stúdió színházi és filmes produkcióiban, projektjeiben való részvételre, a színházi-filmes folyamatokban szakmai gyakorlat szerzésére.
- A TIM Stúdió azokat a kezdő vagy már tapasztalattal rendelkező fiatalokat várja, akik akár tanulmányaik vagy munkájuk mellett is komolyan szeretnék fejleszteni önmagukat egy tréningsorozat keretein belül.
- A színistúdió tagjaival készült interjúkat az alábbi linken tekintheted meg. A stúdió korábbi tagjainak a színészi tehetségük kibontakoztatása mellett leginkább önbizalmuk növelésében, világlátásuk tágításában és nyitottabbá válásukban segítettek az alkalmak.
További részletekért görgess lejjebb.
A stúdió foglalkozásainak tartalma
A stúdió foglalkozásai alapvetően két eltérő profilú csoportban történnek: az előkészítő és a haladó csoportokban. Az egyes jelentkezők esetében az előkészítő és haladó csoportok közötti választás a színistúdió vezetőjének döntése alapján, a csoportok aktuális összetételének függvényében történik.
Haladó: tréningek a stúdió tanáraival + foglalkozások a meghívott előadókkal + előadások belső és meghívott rendezőkkel
- A haladó csoportokba olyanokat várunk, akik már szereztek valamilyen gyakorlatot a színház, az alkotás területén, és/vagy készen állnak az alkotói folyamatban való részvételre.
- A haladó csoportoknál az alkalmak egyharmadát adják a fejlesztő tréningek a stúdió tanáraival és a meghívott előadókkal, kétharmada pedig alkotómunkával telik.
- A tréningek célja, hogy a résztvevők készségeik fejlesztésében és mentális egészségük megtartásában elismert és tapasztalt szakemberektől, művészektől kapjanak segítséget. A tréningeken a prózai gyakorlatok szituációba helyezése, az összetett színpadi játék felépítése, a karakterjegyek és a saját személyiségjegyek szétválasztásának és összekapcsolásának tudatossá tételén dolgozunk.
- Az önkifejezés gyakorlása zenével, énekkel és mozgással történik. Az improvizációval és a kötött szövegekkel való kísérletezésen keresztül középpontba kerül az alkalmazkodókészség és a kreatív gondolkodás fejlesztése.
- A színistúdió csoportjainak fejlődését a színházi ének, a tánc, a színészet területén kimagasló tevékenységet végző, tapasztalt művészek és oktatók meghívott előadóként segítik.
- A haladó csoportunkban hangsúlyosan jelenik meg az alkotás. Az évad során a csoport társulatszerűen dolgozik együtt.
- Az első félévben egy meghívott rendező(hallgató)val dolgozunk együtt, akivel közösen egy darabot mutatunk be a félév végén. Az alkotási folyamatnak a színistúdió tagjai aktív alakítói, ugyanis az alkotás közös, minden résztvevő egyben alkotó is, így a folyamatot alakítani tudja.
- A második félévben lehetőség nyílik arra, hogy a csoportban résztvevők egyfajta műhelymunka keretében rendezhessék egymást, színészvezetést tanuljanak, rövid etűdöket rendezhessenek meg, alkothassanak meg közösen. A résztvevők a kamera előtt is kipróbálhatják magukat, a rövid etűdök, montázsok készítésében operatőri, rendzeői segítséget is kapnak. A szerepeket a résztvevők igényei és érdeklődése alapján alakítjuk ki.
Előkészítő: tréningek a stúdió tanáraival + foglalkozások a meghívott előadókkal
- A előkészítő csoportokban először az alapok elsajátítására helyezünk hangsúlyt beszédgyakorlatokkal, a színpadi beszéd, a figyelemkoncentráció, a színpadi mozgás gyakorlásával. Ezek után főként prózai gyakorlatokkal, versek, monológok feldolgozásával foglalkozunk, illetve fontos szerepet kap az improvizáció.
- Az egész kurzust végigkövetik olyan gyakorlatok, melyek a személyiség alakításán keresztül a nyitottabbá, befogadóbbá válást szolgálják.
- A stúdiómunka nem egy előre rögzített tematika mentén történik, hanem a csoport igényeire tekintettel, a folyamatokra építve, együtt alakítjuk.
- Az alapok elsajátítása után a tréningeken tanultakat egy darabra való felkészülés során a gyakorlatban is kipróbáljuk, az ebből létrejött alkotás az év végén mutatjuk be.
- A tagok szakmai gyakorlatot is szerezhetnek a TIM Production további produkcióiban való részvétellel.
A stúdió helyszíne
A stúdió helyszíne a belvárosi Attention, mely a Blaha Lujza tértől 5 perc sétára található.
A stúdió tanárai
A kurzusokon vendégelőadóként rendszeresen részt vesznek elismert, színházi és pedagógiai tapasztalattal rendelkező szakemberek, művészek. Az eddigi vendégelőadóinkról ITT olvashatsz.
A kurzusok díja
A kurzusokon való részvétel tagdíjköteles.
A havi tagdíj az előkészítő csoportokban 25.000 Ft, mely havi 16 órát tartalmaz (heti egy alkalom).
A havi tagdíj a haladó csoportokban 35.000 Ft, mely havi 24 órát tartalmaz (heti két alkalom).
A tagdíjat minden csoportban a csoporttal való megbeszélés szerint havi részletekben lehetséges befizetni. A stúdió tagjai a kurzusok mellett ingyenesen vagy kedvezményesen vehetnek részt a TIM Stúdió egyéb szakmai programjain (színházlátogatás, szakmai hétvége, tábor stb.).
A jelentkezés menete
A jelentkezéshez egy űrlap kitöltése szükséges, mely az alábbi linken érhető el. Az űrlap a jelentkezéshez szükséges adatokon túl tartalmaz a motivációkkal, tapasztalatokkal kapcsolatos kérdéseket is.
A stúdiómunkát megelőzi egy motivációs beszélgetés, ahol néhány gyakorlat kipróbálására is sor kerül.
Aktuálisan az alábbi korcsoportokba lehet jelentkezni:
- Fiatal (előkészítő és haladó) – elsősorban, de nem kizárólagosan 15-17 éves kor
- Fiatal felnőtt (előkészítő és haladó) – elsősorban, de nem kizárólagosan 18-27 éves kor
- Felnőtt (előkészítő és haladó) – elsősorban, de nem kizárólagosan 28 kortól
Várjuk a jelentkezőket az alábbi linken való jelentkezéssel!
Ha szeretnél becsatlakozni, érdekel a stúdiós munka, vagy további kérdésed van, érdeklődj a lehetőségekről Bencze Norbert művészeti titkárnál a ben@timproduction.hu címen, vagy regisztrálj a megadott linken, és megkeresünk az aktualitásokkal!
Programok, tréningsorozatok
Önismereti és motivációs tréningek (tréningsorozat, 2021- )
Marie avagy a különóra (kísérleti dráma, 2021)
Alakítás és alkotás (program, 2020-2021)
Sajtó
2021.05.18. Deszkavízió: Újra várja régi és új tagjait májustól a TIM Stúdió
2021.02.28. Sláger FM: Sláger Hétvége
2020.08.31. Deszkavízió: Ősztől új tanárokkal bővül a TIM Színistúdió csapata
2020.08.26. Színház Online: Fiatal művészek tanári szerepben: Szintet lép a TIM Színistúdió
2018.12.12. KultAgora: Önfeláldozó szerep a rendezés – interjú Tőzsér István Martinnal
2018.12.11. KultAgora: Egy spártai katona élete - színház a deszkák alatt, a függöny mögött, a zárás után
2018.10.18. Budavári Schönherz Stúdió: 2018. október 18.
2018.09.17. Színtézis: Azoknak, akik valóban alkotni szeretnének
2018.09.12. Kultúrpart: Fiatalos lendülettel indul újra a színistúdió
2018.08.31. Divatikon: A vörös függöny mögé invitál a színistúdió
2018.08.30. ELTE Online: Folytatódnak a TIM Színistúdió kurzusai
2017.08.01. Pesti Bölcsész Újság - 252. szám: Színistúdió túl a megszokott kereteken
2017.06.07. Kultúrpart: Vár a TIM!
2017.06.07. Kultúrpart Rádió: Tőzsér István Martinnal színistúdiójáról beszélgettünk
2017.05.29. ELTE Online: Bemutatjuk: TIM Production színistúdió
2017.04.01. Pesti Bölcsész Újság - 247. szám: Alkotás, önkifejezés, közösség – címlap interjú Tőzsér István Martinnal
2016.08.25. Gong Rádió: A TIM Production bemutatkozása